O minulém víkendu se na okruhu Phillip Island odehrálo letošní první kolo světového šampionátu WorldSBK, který přinesl radost českým fanouškům. Na jedné straně se objevil Petr Svoboda, který exceloval ve třídě Supersport 300, na druhé straně Ondřej Vostatek bojoval o body v mistrovství světa Supersport.

Výlet do Austrálie, který se vyplatil. Svoboda zářil při své premiéře na Phillip Islandu

Dva vyhrané závody a k tomu jedno třetí místo po velké stíhací jízdě. Český závodník Petr Svoboda byl při svém jednorázovém vystoupení v australském šampionátu třídy Supersport 300 na okruhu Phillip Island pořádně vidět.

Ačkoli šlo o Svobodův vůbec první start na populární dráze ve státě Victoria, už od začátku víkendu se ukazovalo, že rozhodně nebude jenom do počtu. Ve volném tréninku totiž zajel druhý nejrychlejší čas a následně zvítězil v kvalifikaci. Svůj triumf potvrdil i v prvních dvou víkendových jízdách.

V úvodu pátečního závodu sice jezdec stáje RT-Motorsports by SKM-Kawasaki na okamžik ztratil první pozici, téměř ihned ji ale získal zpět a ve druhé polovině osmikolového závodu se zvládl odpoutat od konkurence. Cílem nakonec projel s náskokem 6,709 sekundy. V podobném duchu se u Svobody neslo i sobotní vystoupení. V první polovině ho sice domácí jezdci proháněli, v závěru ale opět převzal nad situací kontrolu a nakonec zvítězil o 1,149 vteřiny.

Po dvou úspěších šel český jezdec do neděle s cílem zkompletovat zlatý hattrick. To se mu sice nepodařilo, i tak se ale opět pořádně ukázal. V úvodu totiž chyboval ve 12. zatáčce, vycestoval z trati a propadl se až na 21. místo. Ze zdánlivě bezvýchodné situace se ovšem zvládl dostat a za tři kola opět bojoval o vítězství. Cílem nakonec projel jako třetí se ztrátou 44 tisícin na vítěze.

Přestože neděle už Svobodovi vítězství nepřinesla, nasbíral za celý víkend nejvyšší počet bodů a stal se tak celkovým vítězem podniku. Díky tomu nyní vede průběžné pořadí s dvanáctibodovým náskokem. Něco takového ho ale nemusí příliš zajímat. V dalším průběhu roku už se totiž v šampionátu neobjeví a místo toho se bude soustředit na účinkování v mistrovství světa.

Na světové scéně rozhodně Svoboda má na co navazovat. Loni zde totiž vyhrál dva závody a celkově obsadil šestou pozici. Nová sezona začíná o víkendu 23.–24. března ve španělské Barceloně a v termínu 20.–21. července zavítá i na Autodrom Most. Kromě Svobody bude v třístovkách účinkovat ještě jeden český jezdec – Filip Novotný. Ten bude hájit barvy stáje Jakuba Smrže, kde s ním utvoří sestavu Američan Chris Clark.

14. místo na úvod. Vostatek zahájil světové supersporty dvěma body

Ondřej Vostatek opustil úvodní podnik letošního MS supersportů se dvěma body na kontě. Na Phillip Islandu skóroval jezdec stáje PTR Triumph v sobotní jízdě, kterou dokončil jako čtrnáctý.

K bodovanému výsledku v sobotní jízdě se český závodník propracoval ze 17. pozice. Původně měl sice začínat jako devatenáctý, ještě před startem se ale posunul o dvě místa dopředu kvůli technickým problémům jeho soupeřů. Na cestě za 14. místem musel absolvovat mimo jiné i zastávku v boxech. Ty byly na Phillip Islandu povinné z bezpečnostních důvodů. Nově položený asfalt totiž způsoboval potíže s teplotou pneumatik. Jezdci tak nesměli na stejných gumách odjet více než 10 kol.

Z nedělního závodu už vyšel Vostatek s prázdnou. Po startu z 20. pozice dorazil do cíle jako devatenáctý. Tentokrát na jezdce čekal o poznání kratší závod. Jeho začátek byl totiž odsunut o více než hodinu, neboť na dráze zůstávala olejová skvrna po incidentu v australském superbikovém mistrovství. Z tohoto důvodu se nakonec jelo jen na devět kol a povinnost zastávky v boxech tudíž odpadla.
Australský víkend opouštěl Vostatek jako devatenáctý muž průběžného pořadí. O další body zabojuje zhruba za měsíc. Od 23. do 24. března se pojede ve španělské Barceloně. V termínu 20.-21. července zavítá šampionát i do Mostu.