Obrovská kola uvedou do pohybu motory s objemem tisíců kubických centimetrů a výkonem téměř tisíc koňských sil. To je vskutku impozantní pohled a není divu, že kamiony jsou na Rally Dakar atraktivní kategorií. Je obdivuhodné, jak se vozy a jejich posádky dokážou poprat s nekonečnými dunami i kamennými poli posetými balvany jak z měsíčního povrchu. O to víc stojí za pozornost, že se pilot Tatry Buggyra EVO3 Pascal de Baar dostal do elitní desítky pořadí konečných časů dosažených kamiony, které dokázaly dojet do cíle drsné soutěže.

„Podle mě to byl určitě nejnáročnější Dakar v Saúdské Arábii. A řekl bych, že byl náročnější než ten v Jižní Americe. Zásadní koncept EVO3 je výborný. Budeme se zabývat hlavně optimalizaci chlazení. Objevily se nějaké navigační chyby, ale letošní výsledek nebyl zvlášť důležitý, protože pro nás jsou důležité poznatky z trati,“ uvedl šéf týmu Martin Koloc.

Za Buggyru letos na Dakaru startovaly také obě Tatry Phoenix. Zkušeného Jaroslava Valtra doplnil úplný nováček Daniel Stiblík. „Posádku Dana Stiblíka jsme hodili do vody a nechali plavat, aby poznatky a zkušenosti nabrali přímo na Dakaru. Na to, že jeli první Dakar, kluci zabojovali. Jsem na ně pyšný. Jarda Valtr jel dobré etapy, i slabší etapy. Před Dakarem měl možnost se rozhodnout, jestli pojede v EVO3, nebo prověřeným Phoenixem. Nakonec se rozhodl pro Phoenixe, který byl kompletně zrepasovaný a měl vylepšenou spolehlivost. Bohužel Chrono Stage rozhodla o tom, že jsme byli ze hry. V sekci Tatra si nesmírně vážím nasazení všech mechaniků. Kluci si zaslouží ohromný obdiv,“ poděkoval Martin Koloc celému týmu.

To, že Pascal de Baar nakonec poskočil z jedenácté příčky do top 10, je důkazem, že na Rally Dakar nesmí nikdo ani na vteřinu slevit z pozornosti. Pascalův krajan Vick Versteijnen byl sice po projetí cílem poslední etapy na pátém místě, ale doslova školácká chyba rozhodla o jeho vyloučení. Nizozemec totiž po projetí slavnostní rampou v závěru dvanácté etapy nezajel do uzavřeného parkoviště, jak nařizují pravidla, ale zamířil si to rovnou do bivaku. I když se bránil tím, že cesta do parc fermé byla špatně značena, od organizátorů přišla okamžité diskvalifikace. Versteijnen se proti ní odvolal a teď čeká na výsledek jednání. Jak je vidět, i na první pohled pouhá formalita je v takovém klání zásadní.

Text+foto: Buggyra

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílej

Sdílej s přáteli.