Ani motoristickému sportu se nevyhnula celosvětová pandemie koronaviru. Nová sezona automobilových a motocyklových závodů je za dveřmi, ty však zatím zůstanou zavřené. Promotéři s posvěcením činovníků Mezinárodní automobilové federace (FIA) i Mezinárodní federace motocyklistů (FIM) s ohledem na současnou krizovou situaci a ve snaze maximálně zamezit šíření koronaviru plánované akce ruší s tím, že by se měly uskutečnit později. Termíny ale bude možné určit, až nápor onemocnění poleví a běžný život se vrátí k normálu.

„Důležité je, že kde je to možné, posouvají se závody na později. Snahou je zrušit co nejméně akcí a pouze v nutných případech. Například promotér světového poháru cestovních vozů FIA World Touring Car Cup (WTCR) zrušil závody v Maďarsku a v Německu. Místo dvou závodů, jež by se normálně o každém víkendu jely, se ale na vybraných okruzích pojedou třeba čtyři v rámci vybraných víkendů, které ještě zůstaly v kalendáři,” potvrdil trend pořadatelů motoristických akcí obchodní manažer pro sport společnosti AUTODROM MOST Jakub Krafek.

Odklad zahajovacích podniků sezony se týká i nejprestižnějších sérií motorsportu. Úvodní závody tak musejí oželet týmy, jezdci i fanoušci světového šampionátu F1, mistrovství světa vytrvalostních závodů (WEC), světového šampionátu v rally (WRC), NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) v Severní Americe i Evropě nebo Super GT v Japonsku. „Týká se to také domácích soutěží. Přípravy na start letošní sezony v rallyovém šampionátu zastavil pořadatel Valašské rally, měla se jet na začátku dubna. Nyní hledá východisko z této situace,“ doplnil Krafek.

Pandemie se dotkne pochopitelně i provozovatelů tuzemských závodišť. S napětím sleduje aktuální vývoj také vedení mosteckého autodromu. První ze stěžejních závodních víkendů letošní sezony má hostit na velkém závodním okruhu o víkendu 15. až 17. května. Je jím mezinárodní šampionát supersportovních vozů ADAC GT Masters. Jeho promotér ale již oznámil, že úvodní podnik v německém Oscherslebenu přesouvá z 24. až 26. dubna na 23. až 25. října. Promotér také v následujících dnech rozhodne, zda se závodní víkendy v Mostě a na okruhu Red Bull Ring v Rakousku (5. – 7. června) mohou uskutečnit, nebo je bude rovněž nutné odložit na pozdější termín.

Podobná nejistota na severu Čech panuje také v případě závodního víkendu evropské série NASCAR či každoročně nejnavštěvovanějšího podniku kalendáře mosteckého autodromu, jímž je evropský šampionát okruhových tahačů (FIA ETRC) pod názvem Czech Truck Prix.

„Promotér NASCAR Whelen Euro Series zatím přeložil termín úvodního závodu ve Španělsku z konce dubna na přelom října a listopadu. Ostatní termíny včetně toho našeho ve dnech 19. až 21. června zatím zůstávají v platnosti. V případě FIA ETRC se promotér rozhodl ke stejnému kroku, tedy přeložení termínu úvodního závodního víkendu v Maďarsku z konce dubna na 13. a 14. června. Pokud to bude možné, chce zachovat všech osm naplánovaných podniků této sezony. Czech Truck Prix by se měl tedy uskutečnit ve dnech 28. až 30. srpna. Tak uvidíme,“ doplnil Krafek.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílej

Sdílej s přáteli.