F4 CEZ Academy: Další akademici vyzkoušeli formuli 4 na Autodromu Most

19. března se na Autodromu Most uskutečnil další testovací den Akademie F4 CEZ. Jan Dvořák, Eric Boels, Marek Mičík a Eliška Pytlounová dostali možnost poprvé usednout za volant monopostu formule 4 týmu SAPE Motorsport.

Relativně chladné ráno začalo společnou procházkou tratě, během které jezdec a mentor Max Karhan předával mladým adeptům cenné rady a upozorňoval je na nástrahy okruhu. Po více než čtyř kilometrové procházce usedl Max Karhan za volant formule 4 a v několika zahřívacích kolech vyzkoušel vůz. Poté následovalo samotné testování, přičemž každý z akademiků měl příležitost poprvé v životě vyzkoušet závodní monopost.

Původně se měla s formulí 4 svézt Natálie Jakuševová, ale nakonec musela testování vynechat a jako náhradnice dorazila do Mostu Eliška Pytlounová, sestra známé zpěvačky a závodnice Olgy Lounové. Eliška sdílela své dojmy s nadšením: „Bylo to super. Jsem překvapená, jak formule funguje. Oproti mé buggyně se jedná o úplně jiný styl řízení. Buggyna není tak háklivá na chyby a pokud zabrzdím třeba o něco později, ještě to s ní dokážu zvládnout. Formule ale reaguje okamžitě a nedává tolik prostoru pro chyby. Fakt mě to bavilo,“ řekla s úsměvem. Eliška také ocenila celkový koncept akademie, který považuje za skvělý způsob, jak podporovat mladé talenty.

Eric Boels popsal svůj zážitek jako „fantastický“ a zdůraznil, že pocit z jízdy ve formuli je něco, co se nedá jednoduše popsat. „Je rychlá a drží na trati. Řazení má úplně jiné než v běžném autě, v kterém je vše plynulé. Tady s vámi formule prostě cukne,“ uvedl Eric s nadšením. Navzdory několika náročným fyzickým tréninkům, které jsou součástí programu akademie, Eric konstatoval, že zkušenost stála za všechno to úsilí.

Jan Dvořák se podělil o své zkušenosti s přechodem ze simulátoru na skutečnou trať: „Je to něco úplně jiného. Zrychlení, zvuk motoru za vámi, zkrátka úžasné.“

I Marek Mičík byl z testování nadšený: „Jízda byla super, bavilo mě to. Rychlost a pocity z řízení formule jsou úplně jiné než cokoli, co jsem doteď zažil. Musel jsem dávat velký pozor na zahřívání gum kvůli chladnému počasí, ale celkově jsem s jízdou spokojený.“
V pořadí druhé testování F4 CEZ Academy na Autodromu Most potvrdilo nejen talent a odhodlání jejích účastníků, ale také ukázalo, jak velký přínos má tento program pro rozvoj mladých talentů. S každou takovou příležitostí se učí zvládat výzvy spojené s technikou řízení a sbírají cenné zkušenosti pro svou budoucí kariéru v motorsportu.

text: Aleš Sirný, foto: F4 CEZ Akademie / Tomáš Feix

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílej

Sdílej s přáteli.