Karel Hanika si může do svého životopisu přidat další významnou položku. Český motocyklový jezdec zažil úspěšnou premiéru ve slavném americkém závodě Daytona 200. V jeho cíli obsadil páté místo.

Ačkoli v sobotu se mohl Hanika radovat, cesta za konečným výsledkem nebyla snadná. V jediném volném tréninku totiž odjel kvůli technickým potížím jenom jedno kolo a vhodné nastavení pro svůj stroj tak musel hledat v kvalifikaci. I kvůli tomu v ní obsadil pouze 17. místo. V závodě se ale brzy dostal dopředu a držel se s vedoucí skupinou. Cílem sice projel jako šestý, původně čtvrtého Bobbyho Fonga však později potkalo vyloučení za větší objem nádrže, než dovolují pravidla.

Z Floridy Hanika odjížděl jako nejlepší evropský závodník. Před ním totiž skončila pouze americká trojice Josh Herrin, Tyler Scott, Hayden Gillim spolu s Mexičanem Richiem Escalantem. V závodě Daytona 200 porazil Hanika mimo jiné i své parťáky ze stáje YART Marvina Frize a Niccola Canepu, se kterými se loni stal vytrvalostním mistrem světa. Zatímco Fritz obsadil šestou příčku, Canepa si poranil pravé rameno po kolizi se soupeřem v tréninku a nakonec vůbec nenastoupil.

Za zmínku stojí mimo jiné i fakt, že se brněnskému jezdci podařilo zajet druhé nejrychlejší kolo závodu. Za nejlepším výkonem navíc v tomto žebříčku zaostal o pouhé tři tisíciny. Stříbrná příčka patřila Hanikovi v Daytoně chvíli i během závodu. Z pódiových pozic ho ale později odsunuly technické potíže.

Při závodě Daytona 200 nenastoupil Hanika se svým tradičním strojem. Podnik bývá totiž už od roku 2009 vypisován pro kategorii Supersport a český jezdec tak musel svou tradiční Yamahu YZF-R1 vyměnit za model YZF-R6.

Na „er jedničku“ se ovšem brzy vrátí. V termínu 18.-21. dubna totiž začíná čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans nová sezona mistrovství světa, ve které bude spolu s Fritzem a Canepou obhajovat loňský titul. Čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans přinesla posádce v uplynulých dvou letech stříbrný výsledek. Před závodním víkendem se na francouzském okruhu uskuteční od 2. do 3. dubna testy.