Adam Lacko: navzdory bolesti dvě druhá místa

Do evropského šampionátu tahačů vstoupil jako obhájce titulu Adam Lacko. Po operaci si ale dlouho nebyl jistý, zda bude v Misanu vůbec startovat.

Mezi soupeři Adama Lacka, startujícího opět v barvách českého týmu Buggyra International Racing System, jsou i šampioni FIA ETRC z předchozích let Jochen Hahn (2011, 2012, 2013 a 2016) s vozem Iveco týmu Team Hahn Racing, Norbert Kiss (2014 a 2015) s Mercedesem-Benz v barvách Tankpool24 Racing a Antonio Albacete (2005, 2006 a 2010) reprezentující Truck Sport Lutz Bernau s vozem MAN.

Vloni měl Adam Lacko v italském Misanu vstup do sezony z říše snů, když zde třemi vítězstvími položil základ úspěšného tažení za titulem. Jenže letos se ještě pár dní před úvodním podnikem 2018 zdálo, že bude muset ze zdravotních důvodů italský závod vypustit. Teprve po volném tréninku se rozhodl, že bolesti dokáže překonat a pokusí se hrozící bodovou ztrátu co nejvíc omezit.

Kvalifikaci kraloval Jochen Hahn a start z pole position proměnil v první vítězství před Albacetem. Lacko do prvního sobotního závodu startoval ze šesté pozice. Navzdory bolesti se po opakovaném startu prvního závodu (kvůli požáru vozu Frankieho Vojtíška) rychle probojoval na třetí pozici a tu po bezchybné jízdě udržel až do cíle. „Ještě ráno bych v takový výsledek nevěřil. Naštěstí se mi povedl restart a podařilo se mi protáhnout na třetí místo. Pak už to bylo jen o tom neudělat chybu. Na to jak to vypadalo ráno, jsme z toho vytěžili opravdu maximum,“ hodnotil úvodní závod sezony Adam Lacko, který se po dodatečné Albaceteho penalizaci nakonec posunul na druhou pozici!

Start se Lackovi perfektně podařil i do druhého sobotního závodu. Po zaváhání soupeřů se opět už v úvodu probojoval na třetí místo. V předposledním kole svými útoky vyprovokoval Anthonyho Janieca k chybě a dostal se na skvělé druhé místo. Do cíle dojel 4,7 s za Sashou Lenzem, který si s vozem MAN týmu SL Trucksport připsal své vůbec první vítězství v kariéře! „Mám obrovskou radost. Být dvakrát druhý je úplně perfektní. Na startu jsem měl trochu štěstí, že jsem se té mele přede mnou vyhnul a posunul se na třetí pozici. Pak už jsem jen čekal na chybu Janieca, která přišla v předposledním kole. Musel jsem si hlídat Hahna, ale ten nakonec dojel na čtvrtém místě, takže jsem na něj nějaký bodík stáhnul. Vzhledem k okolnostem výsledek předčil veškerá má očekávání,“ radoval se Lacko.

Také v neděli Lacko startoval ze šesté pozice, ale další průběh už nebyl tak příznivý a nakonec byl rád, že s poškozenou pneumatikou a potížemi se snímačem dojel na bodovaném devátém místě. „Jsem rád, že jsem vůbec dojel. Na startu to tam přede mnou někdo zašláp a to mě zaseklo. Navíc mě v první zatáčce Sasha prorazil gumu. Snažil jsem se pak hlavně dojet do cíle,“ řekl Adam Lacko. Po startu z pole position opět vyhrál Hahn a triumf vozů Iveco završila druhým místem Steffi Halmová.

Druhý nedělní závod byl ještě horší. Po kolizi na startu Lackovi přestalo fungovat řízení a po šesti kolech odstoupil. „Po startu jsem dostal ránu a přestalo mi jít řízení. Bohužel tak nepravidelně, že jsem nevěděl, kdy mi to vypne a kdy ne. Několikrát jsem vylétl i mimo trať. Nemělo cenu se s tím dál prát a z desátého místa jsem raději odstoupil. Byl to zbytečný hazard,“ usoudil Lacko. Druhý nedělní závod vyhrál Ryan Smith (OXXO Hungary Truck Racing Team MAN), který si tak spravil chuť po dvou sobotních diskvalifikacích.

„Musím před Adamem smeknout klobouk. Postavit se po tak komplikované operaci za takovýchto podmínek na start a ještě z nich urvat dvě druhá místa je krásný výsledek. Bylo vidět, že musel jet se sebezapřením, ale překonal to a veze si z Italie velice důležité body, i když mu v neděli štěstí nepřálo,“ hodnotil Lackovo počínání manažer týmu Jan Kalivoda.

 

Po prvním závodním víkendu je Adam Lacko celkově pátý se 26 body, tedy jen malým odstupem za Halmovou (34), Albacetem (29) a Lenzem (27). Jen Hahn si s 50 body dokázal vybudovat mírný náskok.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílej

Sdílej s přáteli.