Slavnostní galavečer 42. ročníku ankety Zlatý volant se uskutečnil v industriálním prostředí prvorepublikového strojírenského podniku Pragovka v pražských Vysočanech. Letos poprvé se uděloval pouze jeden Zlatý volant absolutnímu vítězi mezi všemi automobilovými závodníky napříč disciplínami, což významně posílilo hodnotu i prestiž tohoto tradičního ocenění. Absolutním vítězem ankety Zlatý volant 2018 se stal rallyový mistr republiky a vítěz světového seriálu WRC2 Jan Kopecký, jenž získal absolutně nejvyšší počet bodů od odborné poroty i hlasující veřejnosti. V pořadí je to již jeho 11. Zlatý volant, navíc samozřejmě ovládl kategorii Rally a maratony. Vítězem kategorie Autokros a rallycross se stal Petr Nikodém, který v roce 2018 obhájil titul mistra Evropy v divizi Buggy1600. V kategorii Závody na okruzích uspěl Adam Lacko, který potřetí v kariéře vybojoval titul vicemistra Evropy v závodech tahačů. Mezi motokáristy dominoval Patrik Hájek – první český mistr světa v kartingu, navíc hned v nejprestižnější třídě KZ. Závody do vrchu ovládl Lukáš Vojáček, který se loni stal mistrem Evropy v cestovních vozech.

Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklového jezdce roku získal Jakub Kornfeil za 8. místo v mistrovství světa silničních motocyklů třídy Moto3. Vzhledem k tomu, že už pilně testuje na novou sezonu ve španělském Jerezu, ocenění za něj převzal jeho otec. Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici si odnesla terénní čtyřkolkářka Olga Roučková a vítězství v kategorii Talent roku získal teprve 17letý rallyjezdec Petr Semerád. Pořadatelská agentura Pozitif udělila Zlatý volant za celoživotní přínos motosportu bývalému pilotovi F1 Ralfu Schumacherovi a Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu brazilské motocyklové legendě Alexu Barrosovi. Čestné ocenění Osobnost světového motorsportu převzal úřadující vítěz světového poháru cestovních vozů Gabriele Tarquini.

Zatímco o nejlepších českých automobilových a motocyklových sportovcích rozhodlo 24 členů odborné poroty a historicky poprvé promluvila vahou 1/3 do výsledků i široká veřejnost, mimosportovní ceny se udělovaly výhradně na základě hlasování motoristických fanoušků, kteří svým favoritům rozdali téměř 10 000 hlasů. Sportovním autem roku se v konkurenci 21 vozů stalo Subaru BRZ, Motoristickou událostí roku zvolila veřejnost ze 13 nominovaných naši největší automobilovou soutěž Barum Czech Rally Zlín, ocenění Motocykl roku putuje v souboji 17 strojů k německému superbiku BMW S1000RR a nejoblíbenějším českým ekologickým automobilem se v anketě ECOCAR stalo japonské plug-in hybridní SUV Mitsubishi Outlander PHEV.

Slavnostní galavečer Zlatého volantu však nebyl jen místem vyhlášení nejlepších jezdců, automobilů a motocyklů. Velký souboj mezi sebou svedli i sportovních fotografové. V anketě Zlaté oko porota vybírala z téměř 200 přihlášených snímků od 68 fotografů. Vítězem se stal Jiří Křenek s fotografií nazvanou „Rozloučení Fernanda Alonsa s F1“, který zachycuje letovou fázi havárie Fernanda Alonsa z první zatáčky belgického okruhu Spa-Francorchamps v srpnu 2018. Úplně poprvé byla do programu zařazena nová anketa zaměřená na oblast transportního designu, nazvaná Zlatá linie. Její nultý ročník představil inspirativní designerské počiny, další ročníky již budou soutěžní. V Pragovce však přece jen jedna Zlatá linie udělena byla. Čestnou cenu za celoživotní dílo si odvezl automobilový designer z bývalé NDR Karl Clauss Dietel, který je autorem podoby Wartburgu 353, podílel se na designu 7 nástupců Trabantu a načrtnul také tvary mopedu Simson S50.

Partneři Zlatého volantu:

Subaru, Jaguar, NotesCS, OMV, Spoilercentrum, Benet, Autodrom Most, Czech Motorland, Best Modell, Čistá mobilita, BMW Motorrad, FoxSys, Mitsubishi, Harley Davidson, TOTAL, Benet-MB, BMW STRATOS AUTO, SEAT, AUTOTECHNOLOGI

Mediální partneři:

Svět Motorů. AutoTIP, Auto.cz, Deník, Motocykl, MotoHouse.cz, Okruhari.cz, Motorkari.cz, fDrive.cz

Fotogalerie

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílej

Sdílej s přáteli.