eko

VÍTEJTE NA STRÁNCE ANKETY EKO POČIN ROKU 2017

Představujeme galerii 18 nominantů v anketě EKO POČIN ROKU 2017. Pod galerií můžete hlasovat pro vašeho favorita.

Zaškrtněte políčko u vámi vybraného počinu a pomocí tlačítka dole na stránce svůj hlas odešlete.
Průběžné výsledky se zobrazí po odhlasování.

Audi g-tron a palivo Audi e-gas

S modely g-tron je spojeno syntetické palivo Audi e-gas. To se vyrábí s využitím energie z obnovitelných zdrojů z vody a CO2 nebo z biologického odpadu, jako je sláma a posekaná tráva. Audi e-gas přitom váže stejné množství CO2, které je následně emitováno vozidlem. Zákazník čerpá palivo do svého vozu g-tron na jakékoli plnicí stanici CNG a platí za něj běžnou cenu. Audi zvýší ekologičnost provozu a zajistí související snížení emisí CO2 tím, že spotřebované množství paliva po dobu tří let dodá ve formě plynu Audi e-gas opět do distribuční sítě se zemním plynem. Audi tak snižuje emise CO2 vozidel g-tron při provozu na zemní plyn až o 80 procent.

BMW i3S

BMW i3s lze nazvat faceliftem, protože zvenku vypadá malé íčko v podstatě stejně. Plně LED světlomety a pár kouzel v interiéru člověka neohromí, stejně jako desetiprocentní nárůst výkonu na 184 koní, díky kterému se dostanete na stovku pod sedm sekund. Jenže i3s klame tělem. Ve skutečnosti je mnohem širší, má sportovní tlumiče a tlustší jsou i pneumatiky, což by podle slov automobilky mělo přiblížit i3s jízdně ke konvenčním BMW a poskytnout tak majitelům dvojkové a trojkové řady příležitost, jak konečně zezelenat.

Mercedes GLC F-cell plug-in

Mercedes-Benz GLC F-Cell Plug-in hybrid ale nemá spalovací motor, nýbrž jde o hybridní vodíko-elektrický pohon. Jelikož vodíkové auto je v podstatě elektromobil s palivovými články místo baterií, dává toto spojení mnohem větší smysl. Má pouze elektromotory, tedy jeden pohonný systém a k nádrži na vodík a palivovým článkům pouze přibyla baterie. Přesněji řečeno se pouze zvětšila, protože baterii vodíková auta také mají například kvůli využití rekuperované brrzdné energie. Zde je trochu větší než obvykle a je umožněno i externí dobíjení. Vzhledem k řídké síti plnicích stanic na vodík tak majiteli tohoto auta pomůže, že si může prodlužovat dojezd
u každé zásuvky, kde zastaví.

Formule E

Formule E (oficiálně FIA Formula E Championship) je nová série závodů monopostů poháněných výhradně elektricky. Závody jsou pořádány pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA). Koncept šampionátu byl zveřejněn již v roce 2012.

Studentská formule (ČVUT, TUL)

„Na světě je už asi 500 týmů, který mají svoji formuli. My jsme se mezi ně chtěli připojit a ukázat jim, že jsem nejlepší,“ dodal student Jakub Ježek. Formule eForce (ČVUT) zvítězila na červnových (2016) závodech v USA a v Kanadě.

Honda Clarity

Jedná se o první sériové vozidlo na světě, které je nabízeno s pohonem na vodík, elektřinu nebo jako plug-in hybrid. Ve výrobě je od roku 2008 (vodík) a v roce 2016 (vodík) přišla jeho nová generace. Od roku 2017 jsou už všechna zmíněná paliva dostupná
k objednání.

Nový Nissan Leaf s e-pedal

E-Pedal – revoluční technologie, která zcela změní způsob, jakým řídíme automobily. Technologie e-Pedal je celosvětově prvním ovládáním vozidla, které je založeno na použití jediného pedálu
a umožní řidiči zcela zastavit i ve svahu, setrvat v této pozici a následně opět pokračovat v jízdě. Řidič pokryje až 90 % svých potřeb ovládání vozidla jediným pedálem, takže řízení bude více vzrušující. Při jízdě v hustém městském provozu řidič již nebude muset používat dva pedály, takže jízda bude snazší a příjemnější.

Kamaz CNG na Africa Eco Race

Kamaz 4326 je vozidlo s pohonem čtyř kol (4×4) a s motorem JAMZ 7E846. Pohonná jednotka je postavena na konstrukci V8 a má 18,5 l. Jedná se o vznětový motor, přirozeně přeplňovaný, poháněný naftou i zemním plynem. Náhrada nafty se zemním plynem se pohybuje od 30 do 70%. Podle podkladů z týmu Kamaz tento motor dosahuje výkonu 860 koní při 2500 ot/min. a maximální točivý moment 3200 Nm při 1500 ot/min. Kompozitní zásobníky stlačeného zemního plynu, zajišťují 80 m 3 CNG. Taková dodávka plynu umožňuje překonat vzdálenost asi 340-350 km.

Síť rychlodobíječek IONITY

BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company aVolkswagen Group se značkami Audi a Porsche dnes oznámily vznik IONITY, společného podniku typu joint venture, jehož cílem je vybudovat a provozovat v Evropě síť vysokovýkonných nabíjecích stanic pro automobily poháněné elektřinou. Do roku 2020 bude na hlavních evropských tazích v provozu přibližně 400 rychlonabíjecích stanic IONITY. Bude to významný okamžik v rozvoji elektromobility, protože usnadní cestování elektrickým vozem na dlouhé vzdálenosti. Joint venture sídlí v Mnichově.
V čele podniku stojí generální ředitel Michael Hajesch
a provozní ředitel Marcus Groll.

Carsharing elektromobilů

Car4way.cz (nově do flotily zařadili 15 e-Golfů a e-Upy.

Porsche Panamera Turbo S E-hybrid

Celkový výkon hybridní soustavy nejsilnějšího produkčního Porsche dosahuje hodnoty 500 kW (680 k). Z klidu na 100 km/h akceleruje luxusní sedan za 3,4 sekundy a rozjede se na 310 km/h. Udávaná kombinovaná spotřeba paliva 2,9 litru na 100 km. Na elektřinu vozidlo ujede 50 km.

Scania E-Highway

První elektrická dálnice na světě byla otevřena v Gävle ve středním Švédsku a prvním vozem, který tudy projel, byl Scania G 360 4×2.

Porsche 919 Hybrid

Značka Porsche se v roce 2014 vrátila do vrcholné kategorie 24hodinovky v Le Mans, a to se speciálem 919 Hybrid. Čtyřválcový zážehový motor 919 Hybrid přeplňovaný turbodmychadlem pohání zadní kola, zatímco o pohon předních se stará elektromotor, čerpající svoji energii z nejnovější generace lithium-iontových akumulátorů. Kombinace elektromotoru se spalovacím agregátem je v třídě prototypů LMP1 povinná, výrobci si však mohou vybrat, zda použijí zážehový, nebo vznětový motor, a jestli bude přeplňovaný. Volitelný je také objem.

Electric GT Championship

Electric GT Championship je mezinárodním mistrovstvím v oblasti automobilových závodů s nulovými emisemi. První sezóna se má konat v roce 2018, všechny týmy využijí stejně upravenou verzi modelu Tesla Model S P100D.

Scania G320 hybrid

Modelem G320 hybrid Scania jen potvrdila, že v oblasti úsporných náklaďáků a alternativních pohonů je opravdu průkopníkem. Tento model funguje výborně, jako rozvozové auto na trasy se spoustou zastávek je podle mě ideální. Zejména rozvozy zboží po vesnicích, protože do center měst je toto auto velké.

Opel Ampera-e

Druhá generace Ampery už není hybridem jako ta předchozí, která vozila pod kapotou malý spalovací motor určený k dobíjení baterií. Novinka má už písmenko –e a je čistýmelektromobilem s dojezdem 500 km.

New Energies Rallye Český Krumlov

Unikátní soutěž vozidel s alternativními pohony je zařazena do kalendáře mistrovství světa FIA. Již šestý ročník New Energies Rallye Český Krumlov se odjel ve dnech 18. až 20. května 2017. Sportovní podnik se konal v panenské jihočeské přírodě, primárním cílem byla prezentace čisté mobility a podnik navštívil premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec, kteří se v elektromobilu Nissan Leaf projeli po závodním okruhu na Českobudějovickém výstavišti.

Chytrá rychlodobíjecí stanice Siemens

Rychlodobíjecí stanice Siemens zvládá dobíjecí výkon až 150 kW, tedy téměř trojnásobek toho, co je na současných rychlodobíjecích stanicích. A chytrá je v tom, že se dá naprogramovat na rychlost dobíjení.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This