Design má v našich zemích dlouholetou tradici a jeho význam v moderní době stále roste. Tím, jak se Zlatý volant otevřel dalším mimosportovním anketám, otevírá se nyní i designu. Zlatá linie se stává jeho novou anketou. Nultý ročník představí inspirativní designerské počiny, další ročníky již budou soutěžní. Se svými výtvory se mohou hlásit autoři, kteří chtějí zviditelnit svou práci. Nominován může být jakýkoliv produkt sloužící k dopravě čehokoliv od českého designera. Produkty zahraničních designerů mohou být nominovány, pokud výrobek je k dispozici na českém trhu. Donominovat soutěžního kandidáta budou moci i členové poroty, kterou vytvoří významní odborníci z akademické sféry i průmyslové praxe. Cílem Zlaté linie je oceňovat kreativní díla tuzemských tvůrců, která vynikají neotřelostí a přinášejí nové pohledy na problematiku transportního designu.

Kromě hlavní ceny Zlaté linie budou udělována ještě další ocenění spojená s designem. Cena veřejnosti vzejde z hlasování fanoušků designu, ocenění Talent roku udělí odborná porota mladému designérovi, jehož návrh ji nejvíce zaujme. Čestnou cenu Zlaté linie reflektující celoživotní dílo a zásluhy o rozvoj transportního designu v minulosti si vyhrazuje právo udělit pořadatel. Ta bude předána už letos v rámci nultého ročníku. Jejím laureátem se stal Karl Clauss Dietel, jenž představuje jednu z nejvýznamnějších osobností průmyslového designu v bývalé NDR. Do roku 1963 pracoval ve vývojovém a konstrukčním centru pro stavbu vozidel v Karl-Marx-Stadtu, později se věnoval především návrhům osobních automobilů. Mezi lety 1963 a 1984 spolupracoval na 7 nástupcích Trabantu, z nichž 4 byly kompletně vyvinuty a otestovány ve větrném tunelu. Přestože byly připraveny k sériové výrobě, nikdy se do prodeje nedostaly. Podobný osud nestihl Wartburg 353, jehož verzi kombi nakreslil Dietel již v roce 1962. Poté, co bylo rozhodnuto o zavedení do výroby, podílel se i na návrzích interiéru. Wartburg 353 se dostal do prodeje v roce 1966. Později v 70. letech Dietel načrtnul tvary mopedu Simson S50. A právě za zásluhy o vznik těchto populárních východoněmeckých dopravních prostředků dostává Karl Clauss Dietel čestnou cenu Zlatá linie 2018. Není to jeho první čestné ocenění. Už v roce 2014 obdržel od spolkového ministerstva hospodářství nejvyšší státní vyznamenání v oboru designu DBD (Designpreis der Bundesrepublik Deutschland). Čestná cena Zlaté linie bude předána již zítra v rámci slavnostního galavečera Zlatého volantu 2018 ve vysočanské Pragovce, kde budou moci hosté a další návštěvníci shlédnout kromě řady jiných zajímavých exponátů také několik vzácných skic zapůjčených Moravskou galerií v Brně.

Partneři Zlatého volantu:

Subaru, Jaguar, NotesCS, OMV, Spoilercentrum, Benet, Autodrom Most, Czech Motorland, Best Modell, Čistá mobilita, BMW Motorrad, FoxSys, Mitsubishi, Harley Davidson, TOTAL, Benet-MB, BMW Stratos

Mediální partneři:

Svět Motorů. AutoTIP, Auto.cz, Deník, Motocykl, MotoHouse.cz, Okruhari.cz, Motorkari.cz, fDrive.cz

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílej

Sdílej s přáteli.